“Discover the world of the Tree”

CZŁONKOWIE PROJEKTU:

1. SIAULIU JEZUITU MOKYKLA (LITWA)
  2. DES Primary private Compan (GRECJA)
  3. Rigas Lietuviesu vVdusskola (ŁOTWA)
  4. Zespół Szkół Jezuitów w Gdyni

Projekt przeznaczony jest dla uczniów  III klas SPJ.

III EDYCJA

Trwa rekrutacja do III edycji projektu, która odbędzie się w Grecji w dniach 1-6 maja 2023.

Kryteria naboru:

1. Gotowość do wyjazdu w podanym terminie.
  2. Znajomość języka angielskiego na podstawie testu kwalifikującego i opinii nauczyciela języka angielskiego.
  3. Samodzielność i komunikatywność.
  4. Zaangażowanie w życie szkoły, klasy:

– udział w konkursach

– przygotowywanie imprez klasowych

– zaangażowanie w akcje szkolne, np. charytatywne i inne

1. Opinia wychowawcy oraz nauczycieli uczących danych uczniów:

– pomoc koleżeńska

– kultura osobista

– zachowanie podczas zajęć oraz w świetlicy

– pomysł na spędzanie czasu wolnego

– umiejętność rozwiązywania konfliktów.

dodatkowo: rozmowa w języku angielskim

II EDYCJA

W ramach programu Erasmus, Szkoła Podstawowa Jezuitów w Gdyni gościła nauczycieli i dzieci z Litwy, Łotwy i Grecji. Ich wizyta była drugim etapem projektu „Discover the world of thr tree” i trwała od 24 do 28 października 2022 r. Tym razem hasło spotkania brzmiało „Young Scientists”. Wspólne naukowe badania rozpoczęliśmy od wizyty w ogrodzie botanicznym w Marszewie, gdzie musieliśmy rozwiązać iście detektywistyczną zagadkę z rozpoznawaniem drzew. Warsztaty plastyczne i wspólne ognisko były okazją do dobrej zabawy.

Gdynia szczerze zachwyciła naszych gości podczas wieczornego spaceru i relaksu na placu zabaw przy plaży. Następnego dnia oczarował ich zabytkowy Gdańsk, gdzie w Muzeum Archeologicznym mogliśmy odkryć tajemnice życia przed wiekami, a w Kościele św. Brygidy podziwiać bursztynowy ołtarz. Wielka atrakcją dla gości okazał się gdyński Experyment, w którym przez kilka godzin czuliśmy się jak prawdziwi naukowcy.

Nie zabrakło też wizyty w grodzie największego astronoma, Mikołaja Kopernika. Seans filmowy w planetarium, spacer po zabytkowym Toruniu i przede wszystkim odkrycie sekretu wyrobu pierników podczas warsztatów ich pieczenia – wszystko zapewniło kolejne niezapomniane przeżycia. Rzecz jasna jako młodzi naukowcy nie ominęliśmy też gdyńskiego Akwarium, gdzie poznaliśmy wiele ciekawych faktów na temat życia w Bałtyku. Do tego warsztaty malowania na szkle, ważenia psa linijką (!), wspólne zabawy, tańce i prezentacje – atrakcji było naprawdę sporo!

Nawiązaliśmy przyjaźnie i spędziliśmy czas z cudownymi ludźmi. Żal było się rozstawać. Jednak już niedługo czeka nas kolejny etap projektu – tym razem spotkamy się w Grecji na początku maja. I naprawdę nie możemy się doczekać!

I EDYCJA

Projekt rozpoczynamy wyjazdem 4 uczniów i 2 nauczycieli na obóz w Litwie 10-15 lipca – Camp „Surrounded by forest” – obóz w domkach w lesie.

W połowie lipca, pomimo wakacji, czworo uczniów klas trzecich szkoły podstawowej Zespołu Szkół Jezuitów w Gdyni, wzięło udział w pierwszym spotkaniu międzynarodowego projektu edukacyjnego „Discover the world of the Tree”, które odbyło się w małej wiosce Alsedziai.

Obóz zorganizowany przez Litwinów odbył się pod hasłem „Otoczeni prze las”. Temat, bardzo mocno nawiązywał do litewskiego krajobrazu, który obfituje w drzewa i drewnianą zabudowę.

Uczestnicy obozu, dziesięciolatki z Polski, Litwy, Łotwy i Grecji, poznali legendę związaną z drzewami rosnącymi w tym rejonie Europy, uczestniczyli w spotkaniach i grach tematycznych. Mogli szczegółowo przyjrzeć się okolicy, która obfitowała w drewniane domy, kościoły, place zabaw, narzędzia i przedmioty użytkowe.

Wyjazd zagraniczny był wspaniałą okazją do międzynarodowej integracji, komunikacji w języku angielskim i nawiązaniu nowych przyjaźni. Tęsknota za rodzicami (dla większości dzieci pierwszy wyjazd bez mamy i taty) nie przeszkodziła młodym uczestnikom we wspaniałej zabawie i korzystaniu z uroków lasu, jeziora i morza.  Spotkanie miało charakter zabawy, ale przede wszystkim poznawczy. Była okazja krzesać ogień, bawić się w teatr, szukać leśnych skarbów, poznać historię legendarnych postaci litewskich, wykonać słoneczne medaliony popularne w dawnych czasach. Duże zaciekawienie dzieci wzbudziło muzeum masek w Plateliai związane, z żywą w dalszym ciągu, tradycją zapustnego wtorku oraz pokaz delfinów i fok w Kłajpedzie. Polacy mieli okazję odnaleźć polskie ślady na Litwie związane z rodziną Ogińskich oraz prezydentem Gabrielem Narutowiczem.

Każdego dnia była okazja do spacerów, w trakcie których dzieci nie tylko zdobywały nowe widomości na temat drzew, ale też miały okazje je dotykać, wąchać, badać, wykonywać drewniane konstrukcje. Cały wyjazd obfitował w radość i nowe doświadczenia związane z kontaktami w międzynarodowym towarzystwie.