Spacer wirtualny

Katolicka szkoła prywatna z historią – Zespół Szkół  Jezuitów

Zespół Szkół Jezuitów w Gdyni jest dwujęzyczną katolicką szkołą prywatną, której działalność jest oparta na modelu pedagogii ignacjańskiej, mającym swój początek w XVI wieku. Nasza placówka nosi imię św. Stanisława Kostki – patrona dzieci i młodzieży.

Założycielem zakonu jezuitów jest św. Ignacy Loyola (1491 – 1556). Św. Ignacy doceniał znaczenie pracy z młodymi ludźmi – by szerzyć wśród nich katolickie wartości połączone z pragnieniem zdobywania wiedzy o świecie, zakładał kolejne szkoły. Ich tradycja jest wciąż żywa kilkaset lat po jego śmierci, nie tylko w Europie, ale i na wszystkich kontynentach.

Krótka historia edukacji jezuickiej w Polsce

W Polsce pierwszą szkołą Towarzystwa Jezusowego było Kolegium w Braniewie powstałe w 1565 r. W następnych latach powstało kilkadziesiąt szkół jezuickich (wśród nich Akademia Wileńska i Akademia Lwowska) na terenie Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego. W 1773 r. nastąpiła likwidacja (kasata) zakonu jezuitów, a 137 placówek zakonników zostało przejętych przez Komisję Edukacji Narodowej. Po wznowieniu działalności jezuitów powstawały kolejne szkoły, które wpisały się w dzieło edukacji w Polsce. Jedną z nich było Męskie Gimnazjum Jezuitów otwarte w 1937 r. w gdyńskiej dzielnicy Orłowo. Gimnazjum przestało istnieć dekadę później, a na kolejną szkołę jezuitów trzeba było czekać aż do 1994 roku, w którym swoją działalność rozpoczęło Ogólnokształcące Liceum Jezuitów, tradycjami nawiązujące do swoich poprzedników. W 2001 r. utworzono obok niego Gimnazjum Jezuitów, a 13 lat później powstała instytucja zrzeszająca obie szkoły – Zespół Szkół Jezuitów. Ostatnim etapem formowania naszej placówki było powstanie prywatnej szkoły podstawowej w 2017 roku.

Dzisiaj Zespół Szkół Jezuitów im. Św. Stanisława Kostki jest nowoczesną, wyposażoną w 26 sal lekcyjnych i pracowni placówką, którą tworzy wyjątkowa kadra nauczycieli przyjaznych uczniom i podchodzących z pasją do ludzi oraz swojego zawodu. Naszą misją jest realizacja tradycji nauczania jezuickiego, u których postaw leżą uniwersalne wartości jak prawda, piękno i dobro. Dokładamy wszelkich starań, aby uczniowie opuszczający mury naszej szkoły byli osobami gotowymi do roztropnego podejmowania kolejnych, życiowych decyzji. Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców do zapisania dziecka do naszej wspólnoty.

Nasi partnerzy

Client9
Client8
Client4
Client6
Client5
Client3
Client1