Spacer wirtualny

Katolicka szkoła prywatna z historią – Zespół Szkół  Jezuitów

Zespół Szkół Jezuitów w Gdyni jest dwujęzyczną katolicką szkołą prywatną, której działalność jest oparta na modelu pedagogii ignacjańskiej, mającym swój początek w XVI wieku. Nasza placówka nosi imię św. Stanisława Kostki – patrona dzieci i młodzieży.

Założycielem zakonu jezuitów jest św. Ignacy Loyola (1491 – 1556). Św. Ignacy doceniał znaczenie pracy z młodymi ludźmi – by szerzyć wśród nich katolickie wartości połączone z pragnieniem zdobywania wiedzy o świecie, zakładał kolejne szkoły. Ich tradycja jest wciąż żywa kilkaset lat po jego śmierci, nie tylko w Europie, ale i na wszystkich kontynentach.

Krótka historia edukacji jezuickiej w Polsce

W Polsce pierwszą szkołą Towarzystwa Jezusowego było Kolegium w Braniewie powstałe w 1565 r. W następnych latach powstało kilkadziesiąt szkół jezuickich (wśród nich Akademia Wileńska i Akademia Lwowska) na terenie Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego. W 1773 r. nastąpiła likwidacja (kasata) zakonu jezuitów, a 137 placówek zakonników zostało przejętych przez Komisję Edukacji Narodowej. Po wznowieniu działalności jezuitów powstawały kolejne szkoły, które wpisały się w dzieło edukacji w Polsce. Jedną z nich było Męskie Gimnazjum Jezuitów otwarte w 1937 r. w gdyńskiej dzielnicy Orłowo. Gimnazjum przestało istnieć dekadę później, a na kolejną szkołę jezuitów trzeba było czekać aż do 1994 roku, w którym swoją działalność rozpoczęło Ogólnokształcące Liceum Jezuitów, tradycjami nawiązujące do swoich poprzedników. W 2001 r. utworzono obok niego Gimnazjum Jezuitów, a 13 lat później powstała instytucja zrzeszająca obie szkoły – Zespół Szkół Jezuitów. Ostatnim etapem formowania naszej placówki było powstanie prywatnej szkoły podstawowej w 2017 roku.

Dzisiaj Zespół Szkół Jezuitów im. Św. Stanisława Kostki jest nowoczesną, wyposażoną w 26 sal lekcyjnych i pracowni placówką, którą tworzy wyjątkowa kadra nauczycieli przyjaznych uczniom i podchodzących z pasją do ludzi oraz swojego zawodu. Naszą misją jest realizacja tradycji nauczania jezuickiego, u których postaw leżą uniwersalne wartości jak prawda, piękno i dobro. Dokładamy wszelkich starań, aby uczniowie opuszczający mury naszej szkoły byli osobami gotowymi do roztropnego podejmowania kolejnych, życiowych decyzji. Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców do zapisania dziecka do naszej wspólnoty.

Nasi partnerzy

%name O Szkole
%name O Szkole
%name O Szkole
%name O Szkole
%name O Szkole
%name O Szkole
%name O Szkole