Projekt integracyjny Polska-USA-Ukraina

Pożegnaliśmy właśnie uczniów z St. Louis University High w USA oraz przebywających w Polsce uczniów ukraińskich, którzy brali udział w Projekcie integracyjnym Polska-USA-Ukraina, mającym na celu zaangażowanie we wspólne działania i integrację młodzieży.

Była wspólna Msza św. i grill na powitanie. Uczniowie z USA odwiedzili naszą szkołę i uczestniczyli w lekcjach języka angielskiego w SPJ i OLJ a także zapoznanie się z formami pomocy uchodźcom z Ukrainy udzielanej przez jezuitów na Wzgórzu (zakwaterowanie rodzin – w tym rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami, zapewnienie kilku miejsc pracy w dziełach prowadzonych przez jezuitów, utworzenie punktu pomocy uchodźcom – Gaudium Vitae oraz przyjęcie dzieci uchodźców do przedszkola Drużyna Kostki).

Kolejnego dnia dołączyła młodzież z Ukrainy. Po zabawach integracyjnych cała grupa pod opieką p. Juana Perez-Orta i p. Karen Durmy wybrała się w kierunku Gdańska Głównego, gdzie zwiedziła najciekawsze atrakcje turystyczne. Jedną z nich było pływanie galarami po Motławie.

Piąty dzień projektu zaczęliśmy wspólną podróżą pociągiem na Hel. Na miejscu zwiedziliśmy fokarium, a następnie ruszyliśmy rowerami za p. Basią Malinowską po półwyspie helskim. Droga była pełna przygód: pęknięta opona, ominięty zjazd, dużo śmiechu i okazji do pomocy. Kolejnym punktem dnia było zwiedzanie Muzeum Obrońców Wybrzeża. Drogę powrotną do Gdyni przebyliśmy rejsem Żeglugą Gdańską.

Celem naszej kolejnej wyprawy był także Adventure Park w Kolibkach. Na miejscu czekały na nas różne atrakcje terenowe: wysoki park linowy, zadanie taktyczne dla całej grupy, przejście trasy wypełnionej oponami, i wielki finał – skok nad wodą przy pomocy liny!

Pomagać można na wiele sposobów! Uczestnicy projektu doświadczyli dwóch z nich: najpierw odwiedzili Zupa na Monciaku, gdzie uczniowie z USA przygotowywali kanapki dla uchodźców z Ukrainy i połączyli się online z wolontariuszami z Mikołajewa, którzy opowiadali o swoich działaniach i bieżącej sytuacji.
Następnie pojechali do punktu pomocy prowadzonego przez Jacek Miąskowski Pomagamy- bądź z nami, gdzie uczestnicy sortowali palety z darami dla Ukrainy i pomogli spakować transport z pomocą na Ukrainę ❤️
Ostatniego dnia cała grupa pod kierunkiem nauczycieli p. Pauliny Bigus i o. Damiana Czerniaka SJ zwiedziła Europejskie Centrum Solidarności. Zarówno wnętrze muzeum, jak i prezentowane treści wywarły ogromne wrażenie na wszystkich uczestnikach projektu. Po twarzach uczniów i nauczycieli można było zaobserwować ciekawość, zadumę, czasem nawet smutek i podziw. Niektórzy uczestnicy jednomyślnie stwierdzili, że było to najciekawsze muzeum, jaki w życiu zwiedzili. Pojawili się też i tacy, co postanowili, że chcieliby tu przyjechać ponownie. Po wyjściu z muzeum wszyscy nauczyciele i uczniowie podziękowali sobie za wzajemną współpracę i integrację, która miała miejsce w ostatnich dniach, po czym każdy z uczestników udał się w wybrane miejsce na zwiedzanie lub zakup pamiątek.