Komunikat w sprawie o. Michała Gutkowskiego SJ

W związku z zapytaniami dotyczącymi doniesień medialnych w sprawie byłego dyrektora naszych szkół, który sprawował tę funkcje w latach 2007-2011, przedstawiamy odpowiedź Rzecznika Prasowego Prowincji Wielkopolski-Mazowieckiej, o. Wojciecha Żmudzińskiego.

Gdynia, 24 lutego 2023 roku

Droga społeczności ZSJ, drodzy Absolwenci Gimnazjum i Liceum Jezuitów,

W związku z prośbami z Waszej strony o zabranie głosu w sprawie nagłośnionych w mediach czynów, jakich dopuścił się w Danii były dyrektor naszych gdyńskich szkół, o. Michał Gutkowski SJ, pragnę przede wszystkim wyrazić moje ubolewanie z powodu tych niczym nieusprawiedliwionych i raniących osoby małoletnie zachowań. Tym bardziej, że ksiądz pracujący w oświacie powinien być w największym stopniu przykładem dla innych, a nie powodować zgorszenie swoim postępowaniem. W szkole nie ma i nie będzie miejsca dla takich osób.

Gdy w duńskiej szkole, w której o. Michał pracował do kwietnia 2017 roku, okazało się, że naruszył granice intymności dziewcząt, władze zakonne natychmiast zareagowały a sprawa została zgłoszona na policję. Poznali ją szczegółowo wszyscy, którzy mieli przeprowadzić dochodzenie (zarówno świeckie, jak i kościelne) oraz wyciągnąć konsekwencje wobec zakonnika. Niezwłocznie, bo tego samego dnia, gdy powiadomiono policję, przełożeni zakonni rozpoczęli kanoniczne dochodzenie wstępne. Śledztwo policyjne zakończyło się nałożeniem kary grzywny, gdyż według prokuratora nie było racji, by skierować sprawę do sądu. Natomiast dochodzenie kanoniczne zakończyło się nałożeniem na zakonnika zakazu pracy z osobami poniżej 18. roku życia. Od tamtego czasu jego bezpośredni przełożeni byli informowani o nałożonych na niego zakonnych restrykcjach i pracował jedynie w instytucjach które statutowo nie prowadzą działalności z dziećmi i młodzieżą. Od tamtego czasu nie miał także żadnych zajęć z uczniami naszej szkoły.

W wyrobieniu sobie opinii na temat tego, co się wydarzyło, należy również wziąć pod uwagę, że w wielu doniesieniach medialnych przekazane zostały nieprawdziwe informacje (załączamy w linku przeprosiny redakcji EKAI). Nierzetelni dziennikarze informowali o wyroku sądu za molestowanie seksualne, czy za przestępstwa seksualne wobec nieletnich, podczas gdy śledczy duńscy nie dopatrzyli się we wspomnianych czynach przestępstwa na tle seksualnym, lecz ukarali zakonnika za wykroczenia przeciwko godności osób małoletnich.

Żaden sąd nie zakazał mu pracy z nieletnimi, nie znajduje się na żadnej liście osób skazanych za przestępstwa seksualne. Restrykcje nałożyli na niego jedynie przełożeni zakonni.

Wszystkim jezuitom, którzy pracowali i pracują w gdyńskiej szkole jest bardzo przykro, z powodu zachowania o. Michała, ale również wszystkim nam jest przykro z tego powodu, że dziennikarze stworzyli sytuację linczu na osobie, która mimo przeprowadzonego dochodzenia nigdy nie została skazana, ani oskarżona przed sądem.

Chcąc mieć jednak pewność, że podobne niewłaściwe zachowania wobec uczniów lub uczennic, nie zdarzyły się nigdy w naszych szkołach, zachęcam, aby, nawet jeśli upłynęło wiele lat, zgłosić takie zdarzenie do Inicjatywy Zranieni w Kościele (tel. 800 280 900) lub bezpośrednio do Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży w Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego – o. Wojciecha Żmudzińskiego SJ (pma-socio@jezuici.pl).

o. Wojciech Żmudziński SJ

Rzecznik Prasowy Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego