10 października 2017 r. rozpoczęła się polsko-niemiecka wymiana młodzieży. Jest to wymiana organizowana w naszej szkole od 22 lat, przy finansowym wsparciu  PNWM. Biorą w niej udział uczniowie z Margot-Barnard Realschule w Bonn oraz uczniowie naszej szkoły. Jednego roku młodzież z Niemiec przyjeżdża do Gdyni, a w następnym roku nasi uczniowie jadą      do Bonn. W tym roku szkolnym to właśnie my, uczniowie ZSJ, wyruszyliśmy do Niemiec wraz z naszymi nauczycielkami od języka niemieckiego: panią profesor D. Karmolińską oraz panią profesor H. Góralczyk.

Wtorek, 10 października, był dniem naszego wylotu. Po kilku godzinach spędzonych na lotnisku oraz w samolocie udało nam się szczęśliwie wylądować na lotnisku Kolonia – Bonn, skąd pojechaliśmy do Margot – Barnard Realschule. Tam spotkaliśmy się z naszymi niemieckimi rodzinami.

Następnego odbyło się oficjalne przywitanie naszej polskiej delegacji. Uczestniczyliśmy w dwóch różnych lekcjach i mogliśmy zobaczyć, jak wygląda nauka w prawdziwej niemieckiej szkole. Po południu odwiedziliśmy Landesmuseum, gdzie poznaliśmy życie starożytnych Rzymian. Większość uczniów z naszej wymiany spędziła wieczór w centrum Bonn.

12 października wspólnie gotowaliśmy w szkole potrawy polskie oraz niemieckie. Zrobiliśmy barszcz i pierogi oraz Döppekooche i Obstsalat.   Po południu pojechaliśmy pociągiem do Centrum Natury w Nettersheim, gdzie uczyliśmy się oraz szukaliśmy cennych skamieniałości.

Kolejne dni upłynęły w atmosferze zachwytu nad pięknem okolic, w których dane nam było przebywać. Zwiedziliśmy Kolonię, popłynęliśmy statkiem z Bonn na Smoczą Górę, z której rozpościera się wspaniały widok na rzekę Ren. 16 października był dniem szczególnie wyczekiwanym przez większość uczestników projektu. Spędziliśmy go na świetnej zabawie w parku rozrywki Phantasialand na przedmieściach Bonn.

18 października o godzinie 18:45 szczęśliwie wylądowaliśmy na naszej Polskiej ziemi.

Współpraca z niemieckimi uczniami przebiegała znakomicie. Rodziny przyjęły nas bardzo serdecznie. Dziękujemy wszystkim organizatorom polsko-niemieckiej wymiany młodzieży  BONN 2017, że mogliśmy tak wiele doświadczyć, poznać naszych niemieckich kolegów i zwiedzić sąsiadujący z Polską kraj.

Paweł Bednarz i Monika Michalska uczniowie Gimnazjum Jezuitów

Tu można obejrzeć zdjęcia: https://photos.app.goo.gl/oG50V9HsFuspIGci1