Historia wolontariatu

Wolontariat w naszej szkole rozpoczął działalność w 2001 r. i działa nieprzerwanie do dziś, przeprowadzając szereg charytatywnych akcji skierowanych w stronę rozmaitych grup potrzebujących pomocy i wsparcia. Naszej idei patronuje postać św. Franciszka i jego postawa szacunku oraz troski wobec słabszych i będących w potrzebie – zarówno ludzi, jak
i zwierząt.

Zaczęło się od dawania paczek żywnościowych bezdomnym z okazji świąt Bożego Narodzenia
i Wielkanocy. Uczniowie chętnie zbierali fundusze na zakup podstawowych środków żywnościowych i czystości, a następnie wręczali bezdomnym paczki na Dworcu Gdynia Główna . Ponieważ pojawił się problem z zebraniem bezdomnych, w całym procederze pomogli nam Strażnicy Ochrony Kolei, tzw. Sokiści. W tym miejscu, chciałabym przypomnieć, że moją prawą ręką był w tamtych czasach Tomek Laskowski – obecnie doktorant wydziału chemicznego PG.
Następnym krokiem było nawiązanie kontaktu z telewizją Gdańsk, która emitowała w tym czasie program pt.” Podaj rękę”. Otrzymaliśmy od jej pracowników adresy bardzo biednych, wielodzietnych rodzin z naszego województwa. Paczki rozwoziliśmy do późnych godzin nocnych, po wigiliach klasowych, w okolice Wejherowa i Gościcina. Transport wraz z kierowcą zapewnili nam Państwo Pellowscy.

Oprócz tego, młodzież z naszej szkoły pomagała dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 26 w odrabianiu lekcji oraz brała czynny udział w kwestach organizowanych przez organizacje charytatywne.

W 2005 roku nawiązaliśmy kontakt z Oddziałem Hematologii i Onkologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku i od tej pory zaczęła się nasza współpraca, trwająca nieprzerwanie do dziś. Dwa razy do roku jeździmy do Małych Pacjentów z przedstawieniem przygotowanym przez koło teatralne pod kierunkiem p. Grażyny Okroj oraz ze świątecznymi paczkami. Robimy ich każdorazowo ponad 60, dodatkowo przekazując inne dary, m.in. 8 telewizorów, pościel (30 sztuk), lodówkę i mnóstwo innych rzeczy do wyposażenia sal szpitalnych, w których leżą chore dzieci. Robimy też paczki indywidualnie – dla dzieci z bardzo biednych rodzin, wytypowanych przez pracowników UCK. Wszystkie te działania realizować możemy dzięki Sponsorom, Rodzicom i Młodzieży oraz pracownikom naszej szkoły.

Wolontariat wspiera również Hospicjum Świętego Wawrzyńca w Gdyni. Młodzież od wielu lat niezwykle chętnie bierze udział w kwestach organizowanych na rzecz Hospicjum.

Od kilku lat prowadzimy zbiórkę plastikowych nakrętek , z których fundusze przeznaczone są na rehabilitację Natalki-dziewczynki niepełnosprawnej fizycznie.

Nasza pomoc obejmuje również zwierzęta. Raz do roku, zwykle w październiku, przekazujemy karmę oraz koce do Schroniska Ciapkowo w Redłowie. Fundusze na ten cel zbiera młodzież, sprzedając na przerwach upieczone przez siebie ciasta. Ponadto, parę lat temu, w wyniku akcji zbiórki pieniędzy, udało nam się wykupić z rzeźni Paluszka i Jutrzenkę – konia i kucyka zamęczanych i trzymanych przez ludzi w okrutnych warunkach.
Zachęcamy do włączania się w nasze akcje!

Dagmara Gosiewska

Koordynatorka wolontariatu szkoły