Wystarczył jeden tydzień dla uczniów klasy II b GJ, aby zgromadzić potrzebne artykuły i zawieźć kilkanaście kartonów paczek ubogiej rodzinie mieszkającej na gdyńskim Podgórzu.

Informację o potrzebującej rodzinie dostaliśmy ze Stowarzyszenia Gaudium Vitae (link do http://www.gaudium-vitae.eu/index.html) mającego swoja siedzibę w budynku kościoła, który jest tuż obok szkoły. Wiedząc, że ta rodzina jest w rzeczywistej potrzebie, uczennice klasy II b GJ pod opieką o. Czesława Wasilewskiego SJ udały się pod wskazany adres, żeby lepiej się zorientować w potrzebach. Tak sytuację na gorącą opisała uczennica Basia:

„14.12.17 odwiedziliśmy (uczennice 2b gimnazjum wraz z Ojcem Czesławem Wasilewskim) rodzinę z czwórką dzieci. Rodzina mieszka w nieciekawych warunkach, bez łazienki, ciepłej wody. Mieszkanie nie jest ich własnością, jest to zadłużona, zagrzybiona suteryna.Rodzina czeka na mieszkanie socjalne. Dzieci to dziewięcioletni chłopiec, siedmio- i pięcioletnie dziewczynki i najmłodszy roczny chłopczyk. Najstarszy syn pasjonuje się piłką nożną, a dziewczynki tańczeniem i śpiewaniem. Państwo potrzebują pralki, ubrań i butów dla dzieci, przede wszystkim zimowych, mają zepsuty boiler, potrzebują wszystkich podstawowych elementów takich jak jedzenie, kołdry, poduszki, pieluszki i inne rzeczy potrzebne do opieki nad niemowlęciem, środki czystości, zabawki. Wszystko jest potrzebne, ale najpotrzebniejsza jest nasza pomoc.”

Jadąc do szkoły wydawało się nam, że potrzeby przerastają możliwości klasy II B. Zastanawialiśmy się nad włączeniem w akcję innej klasy. Zaraz po powrocie dziewczyny przystąpiły do działania przy wsparciu wychowawczyni p. Aleksandry Rutkowskiej.

Już kolejnego dnia okazało się, że jeden z rodziców zaoferował, że zakupi potrzebną pralkę. Inni rodzice i uczniowie także zadeklarowali pomoc. Podzielono więc kto czym się zajmie i po weekendzie zebrane dary zaczęły pojawiać się w szkole.

W środę i czwartek przed świętami przyszedł czas na pakowanie i po południu w czwartek 21 grudnia bus szkolny zamienił się w sanie św. Mikołaja. Bagażnik szczelnie wypełniliśmy paczkami i piątka uczniów klasy II b gimnazjum wraz z o. Czesławem zawieźliśmy potrzebne rzeczy potrzebującej rodzinie.  Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tę pomoc!

o. Czesław Wasilewski

Link do zdjęć: https://photos.app.goo.gl/2iO7hgdWGUnkiZ0q1