13 listopada Biblioteka szkolna wzięła udział w warsztatach organizowanych przez Panią Barbarę Marię Morawiec – redaktor naczelną Lustra Biblioteki w ramach akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”. Hasłem przewodnim warsztatów była część historii Polski opowiedziana oczami tytułowej bohaterki Mirabelki – drzewa, które rosło w czasie II wojny światowej na terenie Warszawy i było świadkiem ówczesnych wydarzeń. Warsztaty rozpoczęliśmy od krótkiej zabawy z liściem, dzięki której poznaliśmy skojarzenia dzieci ze słowem Miłość. Krótki film z udziałem autora książki, Cezarym Harasimowiczem, a następnie fragment książki, czytany przez aktorkę Grażynę Wolszczak, był świetnym wprowadzeniem do rozmowy o trudnych czasach dla Polski podczas II Wojny Światowej. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą – wspólnie wyjaśniliśmy czym była wojna, czym było getto warszawskie albo dlaczego mieszkańcy getta nosili na ramieniu opaskę, poznaliśmy też postać Ireny Sendlerowej. Na koniec spotkania uczniowie wykonali drzewo pamięci Mirabelki. Każdy z dzieci obrysował swoją dłoń, napisał na niej życzenia dla Polski, a po wycięciu ich z papieru zawisły na przygotowanym drzewie, przypominając liście. Nie obyło się też bez małej niespodzianki – mogliśmy spróbować dżemu ze śliwek mirabelki. Wszystkim smakowało Uczniom dziękujemy za aktywny udział w warsztatach i zachęcamy do przeczytania całej książki „Mirabelka”. Warsztaty odbyły się w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Beata Skonieczna i Alicja Skrzyniarz – bibliotekarki

Zdjęcia: https://photos.app.goo.gl/Cm12fGtAaQ2qeFDP6