Spacer wirtualny

Mikołajki u Jezuitów mają wiele wymiarów!
Mikołajki to  idealny dzień na przekazanie wszystkich zebranych przez nas środków – podczas XIII Charytatywnych Mikołajek u Jezuitów – przeznaczonych dla dzieci z domu hospicyjnego Bursztynowa Przystań.
Oto moment przekazania kwoty 12.670 zł oraz puszek Pani Justynie Januce, koordynatorce wolontariatu z gdyńskiego hospicjum.
Wielka radość! 

              

Pani pedagog Ola Matysiak i dwie uczennice III a GJ – Oliwia Czeplin i Matylda Zapaśnik – były dziś w Radio Plus!

Opowiadały o Mikołajkach u Jezuitów, o zaangażowaniu uczniów, rodziców i pracowników szkoły a przede wszystkim, że dzięki tym działaniom pragniemy pomóc dzieciom z domu hospicyjnego Bursztynowa Przystań.
Wywiad prowadził pan Michał Turek a rozmowę będzie można usłyszeć jutro między godziną 16-17 na antenie Radia Plus.
Słuchajcie koniecznie 
Przyjdźcie wszyscy ludzie dobrego serca 2 grudnia w godz.10-14 na XIII charytatywne Mikołajki u Jezuitów 
Atrakcji będzie wiele!

A tu są zdjęcia: https://photos.app.goo.gl/FhMBgkuRoOdcYpjd2

W sobotę 02.12.2017, w godzinach 10.00 – 14.00, odbędą się w naszej szkole Charytatywne XIII Mikołajki u Jezuitów – czyli z sercem dla dzieci z domu hospicyjnego Bursztynowa Przystań.

Serdecznie zapraszamy rodziców, uczniów, pracowników oraz sympatyków szkoły do włączenia się  w tę szlachetną inicjatywę, poprzez udział w zabawach i konkursach.

W programie: koncerty, kiermasz świąteczny, aukcja prac, szczęśliwe torebeczki, pracownia ceramiki, fotobudka, trampolina, kącik dla maluchów, kawiarenka.

Regulamin charytatywnych XIII Mikołajek u Jezuitów

Nasi licealiści rozpoczęli kreatywne działania w edukacyjnym  programie Odyseja Umysłu.

Trenerem jest pani Monika Ochendal a trenerem wspierającym jest Kajetan Kolubicki – uczeń klasy maturalnej.

Oto kilka zdjęć z pierwszych warsztatów: https://photos.app.goo.gl/xry5RMEoeUGoqmmC2

11.11. ZSJ na Gdyńskiej Paradzie Niepodległości
Było zimno, wiało i padał deszcz, ale humory nam dopisywały. Licznie przybyli zarówno uczniowie wraz z rodzicami, jak i nauczyciele i pracownicy naszej szkoły – jakże pięknie przygotowani! Flagi, transparenty, balony, stroje stylizowane na lata 20-te XX w. Był nawet dobosz zwiastujący wszem i wobec przemarsz Zespołu Szkół Jezuitów 
Ojciec Dyrektor Artur Wyzina SJ kieruje szczególne podziękowania do wszystkich nieustraszonych uczestników parady za organizację i tak liczny udział!
https://photos.app.goo.gl/UpOt0lBoYaLIODHu2

KAIROS (z greckiego: czas łaski, jedyny czas darowany przez Boga), to nazwa  wyjątkowych rekolekcji przygotowanych z myślą o maturzystach naszego liceum. Są one mocno strzeżone tajemnicą, którą poznają tylko ci, którym udało się na nich być. Rekolekcje te odprawiają corocznie tysiące maturzystów jezuickich szkół średnich w USA i innych krajach, gdzie cieszą się one wielkim powodzeniem. Rekolekcje KAIROS odbyły się po raz pierwszy w naszej szkole w 2003 roku (jesteśmy jedyną szkołą w Polsce, która je organizuje). Ich celem jest pomóc młodemu człowiekowi odpowiedzieć na pytania: kim jestem, kim jest drugi człowiek i Bóg w moim życiu, jak Go szukać i znaleźć.

Tegoroczny KAIROS odbył się od 6 do 9 listopada w ośrodku prowadzonym przez siostry franciszkanki na Wyspie Sobieszewskiej. Była to juz 17. edycja Kairosu w naszej szkole. O jej wyjątkowości zadecydowały osoby, które ją tworzyły, a była to grupa 37 naszych maturzystów, którym towarzyszył dwunastoosobowy zespół absolwentów i nauczycieli.

Uczestnikami byli Agata, Paulina, Ola, Basia, Aleks, Jakub, Mateusz, Maciej, Filip, Wiktor, Kuba, Kasper, Kacper, Mateusz, Ania, Kajtek, Jaśmina, Klaudia, Mariusz, Ola, Paulina, Mateusz, Maciej, Kacper, Piotr, Nikodem, Matthew, Marta, Julian, Agata, Paweł, Dominika, Kacper, Inez, Irek, Igor i Maksym. Ekipę natomiast tworzyła fantastyczna szóstka absolwentów naszego liceum: Mikołaj Grabowski (matura 2013), Emilia Młotkowska (matura 2015), Konstancja Olszewska (matura 2015), Gabriela Sidor (matura 2016), Alicja Stawicka (matura 2016), Aleksandra Stetsko (matura 2015) oraz równie fantastyczna szóstka nauczycieli: prof. Paulinę Bigus (nauczyciel chemii), prof. Kazimierz Cichoszewski (emerytowany nauczyciel geografii), prof. Magdalenę Czapp (były nauczyciel jęz. angielskiego, nauczyciel świetlicy), prof. Hannę Góralczyk (wychowawca klasy IIIb, nauczyciel jęz. niemieckiego), o. Artura Wyzinę (dyrektor szkoły, nauczyciel religii). Całość rekolekcji z dumą koordynował autor tych słów.

Wszystkim uczestnikom, całej ekipie oraz Rodzicom naszych uczniów dziękuję bardzo za pomoc w organizacji tego niezapomnianego wydarzenia!

o. Czesław Wasilewski SJ, ojciec duchowny Zespołu Szkół Jezuitów w Gdyni

 

Dnia 26 października 2017 odbył się w naszej szkole, już tradycyjnie, Oktoberfest. Była to okazja do przybliżenia kultury i zwyczajów naszych niemieckich sąsiadów. Młodzież przygotowała różnego rodzaju Bratwürstchen, Kartoffelsalat i Apfelschorle. Nie zabrakło również Gummibärchen i lubianego Apfelstrudel oraz innych równie smacznych wypieków naszych uczennic. Delektowaliśmy się również Götterspeise (galaretką owocową) ozdobioną bitą śmietaną. Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy przygotowane dla najmłodszych jak koło fortuny, rzut do celu lub skoki w obręczach.
Dzień ten przygotowali uczniowie sekcji niemieckiej wszystkich trzech szkół z Zespołu Szkół Jezuitów a nad całością czuwali nauczyciele języka niemieckiego Hanna Góralczyk i Dominika Karmolińska.
Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili i zapraszamy w przyszłym roku!

Pieniądze uzyskane z tego przedsięwzięcia przekazane zostaną na paczki świąteczne dla dzieci z Oddziału Hematologii Szpitala Klinicznego w Gdańsku.

Hanna Góralczyk

Link do zdjęć: https://photos.app.goo.gl/lp3rjlhX5hKnTHFy2

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 21 października zmarł pan Jerzy Konopa, absolwent Gimnazjum Jezuitów w Orłowie.

Jerzy Konopa był chemikiem, Profesorem Politechniki Gdańskiej. Współpracował z Akademią Medyczną w Gdańsku oraz szeregiem uczelni zagranicznych przy badaniach nad lekami na nowotwory. Brał czynny udział w spotkaniach naszych absolwentów w okresie przygotowań do reaktywowania Liceum w Gdyni. Uczestniczył w otwarciu pierwszego laboratorium chemicznego w Liceum Jezuitów.

Macierzysty wydział sformułował takie podsumowanie dorobku pana profesora Jerzego Konopy:

https://chem.pg.edu.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/c6uxaZBtsBYQ/content/ze-smutkiem-zegnamy-prof-j-konope?p_p_auth=H9Vsz5z3&redirect=https%3A%2F%2Fchem.pg.edu.pl%2Faktualnosci%3Fp_p_auth%3DH9Vsz5z3%26p_p_id%3D101_INSTANCE_c6uxaZBtsBYQ%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3D_NestedTabPortlet__column-1_1%26p_p_col_count%3D1

Msza św. żałobna zostanie odprawiona
27 października 2017 roku o godzinie 11.00
w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
w Gdańsku-Chełmie (ulica Wronki 1).
Pogrzeb odbędzie się tego samego dnia o godzinie 13.00 na Cmentarzu Łostowickim.
Jeszcze dzień się na dobre nie zaczął, godzina 5:00, gdy grupa maturzystów  żądnych wiedzy historyczno – polonistycznej, wsiadała do pociągu zmierzającego do Warszawy. Plan,ustalony przez opiekunów: Monikę Ochendal i Michała Kobusa, był ambitny. Pierwsze Muzeum Powstania Warszawskiego. 
Podczas lekcji faktograficznej z przewodnikiem  omówione zostały okoliczności wybuchu Powstania Warszawskiego oraz najważniejsze wydarzenia z tego okresu. Nasi uczniowie nie tylko słuchali prowadzącego, ale także zadawali wiele pytań.

Drugim punktem było Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Przede wszystkim odkryliśmy, co oznacza nazwa POLIN.

Mimo deszczowej pogody i zmęczenia młodzież nie ominęła “Niewidzialnej wystawy”. Tam wszyscy doświadczyliśmy, co znaczy poruszać się w przestrzeni , w której zmysł wzroku jest zbędny.  Paradoksalnie wystawa ta zamykając  – otwiera oczy.

Wracaliśmy wieczornym pociągiem do Gdyni zmęczeni ale zadowoleni.

Monika Ochendal

10 października 2017 r. rozpoczęła się polsko-niemiecka wymiana młodzieży. Jest to wymiana organizowana w naszej szkole od 22 lat, przy finansowym wsparciu  PNWM. Biorą w niej udział uczniowie z Margot-Barnard Realschule w Bonn oraz uczniowie naszej szkoły. Jednego roku młodzież z Niemiec przyjeżdża do Gdyni, a w następnym roku nasi uczniowie jadą      do Bonn. W tym roku szkolnym to właśnie my, uczniowie ZSJ, wyruszyliśmy do Niemiec wraz z naszymi nauczycielkami od języka niemieckiego: panią profesor D. Karmolińską oraz panią profesor H. Góralczyk.

Wtorek, 10 października, był dniem naszego wylotu. Po kilku godzinach spędzonych na lotnisku oraz w samolocie udało nam się szczęśliwie wylądować na lotnisku Kolonia – Bonn, skąd pojechaliśmy do Margot – Barnard Realschule. Tam spotkaliśmy się z naszymi niemieckimi rodzinami.

Następnego odbyło się oficjalne przywitanie naszej polskiej delegacji. Uczestniczyliśmy w dwóch różnych lekcjach i mogliśmy zobaczyć, jak wygląda nauka w prawdziwej niemieckiej szkole. Po południu odwiedziliśmy Landesmuseum, gdzie poznaliśmy życie starożytnych Rzymian. Większość uczniów z naszej wymiany spędziła wieczór w centrum Bonn.

12 października wspólnie gotowaliśmy w szkole potrawy polskie oraz niemieckie. Zrobiliśmy barszcz i pierogi oraz Döppekooche i Obstsalat.   Po południu pojechaliśmy pociągiem do Centrum Natury w Nettersheim, gdzie uczyliśmy się oraz szukaliśmy cennych skamieniałości.

Kolejne dni upłynęły w atmosferze zachwytu nad pięknem okolic, w których dane nam było przebywać. Zwiedziliśmy Kolonię, popłynęliśmy statkiem z Bonn na Smoczą Górę, z której rozpościera się wspaniały widok na rzekę Ren. 16 października był dniem szczególnie wyczekiwanym przez większość uczestników projektu. Spędziliśmy go na świetnej zabawie w parku rozrywki Phantasialand na przedmieściach Bonn.

18 października o godzinie 18:45 szczęśliwie wylądowaliśmy na naszej Polskiej ziemi.

Współpraca z niemieckimi uczniami przebiegała znakomicie. Rodziny przyjęły nas bardzo serdecznie. Dziękujemy wszystkim organizatorom polsko-niemieckiej wymiany młodzieży  BONN 2017, że mogliśmy tak wiele doświadczyć, poznać naszych niemieckich kolegów i zwiedzić sąsiadujący z Polską kraj.

Paweł Bednarz i Monika Michalska uczniowie Gimnazjum Jezuitów

Tu można obejrzeć zdjęcia: https://photos.app.goo.gl/oG50V9HsFuspIGci1

Nasi partnerzy

Client8
Client4
Client7
Client6
Client5
Client3
Client1