Noc Bibliotek w Zespole Szkół Jezuitów odbyła się w piątek 8 czerwca. Do udziału w zajęciach organizowanych przez bibliotekę ZSJ zaprosiłyśmy wszystkich uczniów szkoły podstawowej.

Klasa I brała udział w warsztatach literacko-plastycznych. Dzieci uczestniczyły  w pogadance dotyczącej historii Polski pod zaborami. Dzięki specjalnie przygotowanej przez nas mapie, miały okazję zobaczyć jakie tereny traciła nasza ojczyzna wraz z kolejnymi rozbiorami. Następnie wysłuchały ciekawych opowiadań z książki “Jeszcze Polska nie zginęła” Joanny i Jarosława Szarków. Druga cześć warsztatów polegała na wykonaniu życzeń dla Polski z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Jako nagrodę za aktywny udział uczniowie otrzymali duże mapy Polski do pokolorowania z charakterystycznymi elementami dla danego regionu.

W klasie V i VI przeprowadziłyśmy konkurs, który polegał na odszyfrowaniu tytułów polskich autorów wierszy i powieści. W zagadkowym pudle znajdowały się przeróżne przedmioty  np. tory z wagonikiem pociągu i pies –„Pies który jeździł koleją”, kalafior z czerwonym kwiatem – „Kwiat kalafiora” i inne. W każdej klasie wygrała osoba, która odszyfrowała  najwięcej prawidłowych tytułów. Zwycięzcy otrzymali gry karciane, a pozostali uczniowie lizaki i zakładki do książek reklamujące Noc Bibliotek.

Klasę IV zaprosiłyśmy do wzięcia udziału w grze „Historyczny Chińczyk”. Wykonałyśmy dużych rozmiarów planszę wzorowaną na planszy do popularnej gry „Chińczyk”, w której pionkami byli uczniowie. Po rzuceniu kostki i przejściu odpowiedniej liczby pół przedstawiciel drużyny losował pytanie z historii Polski z czasów zaborów. Pytania ułożone były na podstawie wyżej wymienionej książki. Członkowie zwycięskiej drużyny otrzymali gry karciane, natomiast dla wszystkich uczestników przygotowałyśmy niespodziankę w postaci magnesów z ich zdjęciem z ulubioną książką (zdjęcia zrobiłyśmy wcześniej nie zdradzając celu), cukierków i zakładek.

Dla dwóch klas VII zorganizowałyśmy zabawę 1 z 26 –  konkurs na podstawie popularnego teleturnieju 1 z 10. Pierwsza tura pytań dotyczyła wiedzy ogólnej, natomiast tura finałowa składała się z pytań dotyczących historii Polski z czasów zaborów.  Punktami były cukierki, które zostały zjedzone po zakończonej grze J. Zwycięzca otrzymał grę planszową, a dwie pozostałe osoby, które zajęły 2 i 3 miejsce, otrzymały kubki termiczne. Dla wszystkich uczestników przygotowałyśmy słodki poczęstunek – ciasto i napoje.

Bardzo cieszymy się, że mogłyśmy pierwszy raz wziąć udział w takim wydarzeniu. Po reakcji uczniów mogłyśmy wnioskować, że nasze pomysły przypadły im do gustu.

Alicja Skrzyniarz i Beata Skonieczna (bibliotekarki)

Zdjęcia: https://photos.app.goo.gl/Sfw9aK4yWz46upEd7