Na początku września klasa II b Liceum wzięła udział w projekcie Budapeszt. Wyjazd do stolicy Węgier był szczególnie udany i zaowocował ciekawymi refleksjami uczniów. Oto fragment jednego z opisów uczestniczki wyjazdu, który pięknie przybliża atmosferę miasta:

“Ze wszystkich miejsc,najbardziej spodobała mi się panorama Budapesztu nocą. Jest to naprawdę niezapomniany widok, kiedy stoi się ponad miastem i patrzy na nie z góry. Wzgórze św. Geralda jest idealne na wieczorny spacer. Spokój i cisza prowadzą prosto do pomnika dumnej Wolności, niepilnowanej już teraz przez nikogo. Od niej widać Most Łańcuchowy, Parlament, Zamek, Bazylikę św. Szczepana… Chciałoby się położyć na przydrożnej trawie i podziwiać widoki aż do rana…
Wszystko to tworzy niesamowitą atmosferę Budapesztu.”
 Laura Sojka, klasa IIb OLJ

Ciekawe refleksje innego ucznia:

“Projekt Budapeszt był świetny. Dzięki wiedzy dyrektora Wojnowskiego dowiedzieliśmy się wiele o pięknej stolicy Węgier. Wszystko w niej ma jakieś znaczenie symboliczne. Równowaga między władzą świecką a kościelną ukazana w wysokości budynków Parlamentu i Bazyliki. Sama ich wysokość  kryjąca wymiar symboliczny – 96 metrów – nawiązuje do roku 896, w którym to pojawiły się najstarsze zapiski dotyczące obecności Węgrów na terenach współczesnych Węgier.

Upamiętnienie ma wielkie znaczenie. W Budapeszcie nie brakuje architektury wpisującej się w tę ideę. Wręcz przeciwnie! Z każdego miejsca widać co najmniej jedną budowlę, przypominającą o historii Węgier. Połączenie widoków przyjemnych dla oczu i  ciekawych anegdot, opowiadanych przez pana dyrektora, jakaż to była uczta!

Wyjazd do Budapesztu poszerzył naszą wiedzę historyczną i skłonił do refleksji na temat tożsamości narodów europejskich.”

Wiktor Żółkoś, klasa II b OLJ

Więcej zdjęć znajdziecie tutaj:  https://photos.app.goo.gl/0KPdeUfjmBmdgTAu2