Podczas drugiego spotkania z cyklu „Moja mała ojczyzna Kaszuby. Poznajemy swój region” uczniowie SPJ zapoznali się z symbolami Kaszub. Zobaczyli jak wygląda kaszubskie godło i flaga. Zapoznali się ze wzorami haftu i poznali symbolikę występujących w nim kolorów. Mieli okazję przyjrzeć się z bliska wyhaftowanemu obrusowi oraz zastawie ozdobionej wzorem haftu kaszubskiego. Nasi Goście dowiedzieli się z jakich elementów składa się kaszubski strój ludowy damski i męski. Wspólnie zaśpiewali wyliczankę „Kaszubskie nuty”. Sporą frajdę sprawiła dzieciom praca plastyczna – ubranie postaci w elementy stroju ludowego oraz pokolorowanie, przy użyciu właściwych kolorów, kolorowanki z haftem kaszubskim. Nie zabrakło też niespodzianki! Dzieci mogły poczęstować się tradycyjnym przysmakiem kaszubskim , czyli racuszkami zwanymi na Kaszubach ruchankami.

Alicja Skrzyniarz – bibliotekarka

Zdjęcia: https://photos.app.goo.gl/viG576nADLwyJVkf8