KAIROS (z greckiego: czas łaski, jedyny czas darowany przez Boga), to nazwa  wyjątkowych rekolekcji przygotowanych z myślą o maturzystach naszego liceum. Są one mocno strzeżone tajemnicą, którą poznają tylko ci, którym udało się na nich być. Rekolekcje te odprawiają corocznie tysiące maturzystów jezuickich szkół średnich w USA i innych krajach, gdzie cieszą się one wielkim powodzeniem. Rekolekcje KAIROS odbyły się po raz pierwszy w naszej szkole w 2003 roku (jesteśmy jedyną szkołą w Polsce, która je organizuje). Ich celem jest pomóc młodemu człowiekowi odpowiedzieć na pytania: kim jestem, kim jest drugi człowiek i Bóg w moim życiu, jak Go szukać i znaleźć.

Tegoroczny KAIROS odbył się od 6 do 9 listopada w ośrodku prowadzonym przez siostry franciszkanki na Wyspie Sobieszewskiej. Była to juz 17. edycja Kairosu w naszej szkole. O jej wyjątkowości zadecydowały osoby, które ją tworzyły, a była to grupa 37 naszych maturzystów, którym towarzyszył dwunastoosobowy zespół absolwentów i nauczycieli.

Uczestnikami byli Agata, Paulina, Ola, Basia, Aleks, Jakub, Mateusz, Maciej, Filip, Wiktor, Kuba, Kasper, Kacper, Mateusz, Ania, Kajtek, Jaśmina, Klaudia, Mariusz, Ola, Paulina, Mateusz, Maciej, Kacper, Piotr, Nikodem, Matthew, Marta, Julian, Agata, Paweł, Dominika, Kacper, Inez, Irek, Igor i Maksym. Ekipę natomiast tworzyła fantastyczna szóstka absolwentów naszego liceum: Mikołaj Grabowski (matura 2013), Emilia Młotkowska (matura 2015), Konstancja Olszewska (matura 2015), Gabriela Sidor (matura 2016), Alicja Stawicka (matura 2016), Aleksandra Stetsko (matura 2015) oraz równie fantastyczna szóstka nauczycieli: prof. Paulinę Bigus (nauczyciel chemii), prof. Kazimierz Cichoszewski (emerytowany nauczyciel geografii), prof. Magdalenę Czapp (były nauczyciel jęz. angielskiego, nauczyciel świetlicy), prof. Hannę Góralczyk (wychowawca klasy IIIb, nauczyciel jęz. niemieckiego), o. Artura Wyzinę (dyrektor szkoły, nauczyciel religii). Całość rekolekcji z dumą koordynował autor tych słów.

Wszystkim uczestnikom, całej ekipie oraz Rodzicom naszych uczniów dziękuję bardzo za pomoc w organizacji tego niezapomnianego wydarzenia!

o. Czesław Wasilewski SJ, ojciec duchowny Zespołu Szkół Jezuitów w Gdyni