W dniach 29 września – 6 października 2018r. gościliśmy w naszej szkole jedenastu uczniów i trzech nauczycieli ze szkoły Kolleg St. Blasien z landu Baden – Württemberg. Organizatorkami wymiany ze strony naszej szkoły była pani Katarzyna Siemieniak-Grzywacz (koordynator projektu) i Justyna Wowerka (opiekun grupy). Było to już drugie spotkanie, ponieważ uczniowie naszej szkoły odwiedzili już swoich niemieckich kolegów w czerwcu br.

Wymiana odbywała się w j. angielskim, a więc dawała możliwość szlifowania tego języka uczniom obu szkół. Uczniowie zakwaterowani byli w rodzinach, mieli więc okazję poznać zwyczaje i atmosferę polskiego domu. Nasza szkoła przygotowała również szczegółowy program zwiedzania Gdyni i okolic dla naszych niemieckich gości.

W ramach wymiany nasi uczniowie wraz ze swoimi niemieckimi kolegami odwiedzili Adventure Park w Gdyni, gdzie bawili się m.in. w parku linowym i zjedli kiełbaski pieczone w ognisku. Odwiedzili również Hel, gdzie uczestniczyli w warsztatach na temat fok oraz obserwowali ich karmienie w Fokarium Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.  W programie znalazło się również zwiedzanie Gdyni, a więc wizyta w Akwarium  i Muzeum Miasta Gdyni oraz gra miejska związana z modernistyczną architekturą Gdyni oraz innymi ciekawostkami naszego miasta. Jedną z największych atrakcji było nocne zwiedzanie Malborka, gdzie obie grupy uczniów były kilkakrotnie narażone na atrakcje specjalne, a więc przestraszone w dość zabawny sposób.  W programie nie zabrakło również wizyty w Gdańsku i w Europejskim Centrum Solidarności.

Wszyscy uczestnicy projektu, a więc tak uczniowie, jak i ich rodzice oraz nauczyciele, oceniają wymianę jako wyjątkowe i udane doświadczenie, oprócz korzyści językowych dla młodych jej uczestników podkreślali wzbogacenie swojej wiedzy na temat kultury innego kraju i gościnności jego mieszkańców.

Dziękujemy serdecznie Rodzicom naszych uczniów oraz Nauczycielom naszej szkoły za zorganizowanie tego wydarzenia.

Serdecznie zapraszamy naszych uczniów do udziału w wymianie następnym razem 🙂

Barbara Malinowska – opiekun grupy

Zdjęcia: https://photos.app.goo.gl/htCnYkcgbkQVrzGv8